Locked History Actions

Bluetooth Smart

Žodis angliškai

Bluetooth Low Energy

Santrumpa

Bluetooth LE arba Bluetooth Smart

Žodis Lietuviškai

Mažo energijos vartojimo Bluetooth arba Išmanioji Bluetooth


Bluetooth Low Energy

pav1.png

Bluetooth LE žymimas kaip Bluetooth Smart

Bluetooth low energy arba sutrumpintai Bluetooth LE, dažniausiai žymima kaip Bluetooth Smart, yra bevielio asmeninio tinklo technologija sukurta ir platinama the Bluetooth Special Interest Group. Pagrindiniai šio naujos technologijos tikslai yra platus programų pritaikymas sveikatos priežiūros, sporto, pramogų ir kitų sritys. Palyginus klasikinę "Bluetooth" technologiją su "Bluetooth" Smart pastarosios energijos sąnaudos yra žymiai mažesnės, tačiau beveik neprarandą pirmosios gerųjų savybių.

Istorija

pav2.png

Dabar jau beveik niekur nebenaudojamas Wibree logotipas.

Technologijos ištakos siekia 2001 metus, kai kompanijos Nokia mokslininkai eksperimentavo su bevieliu duomenų perdavimu. Kompanija pradėjo kurti bevielę technologiją, kuri rėmėsi Bluetooth technologijos adaptacija, tačiau turėjo suvartoti daug mažiau galios ir kainuoti panašiai kaip ir Klasikinė Bluetooth. Technologijos startu laikomi 2006 metai pirminis jos pavadinimas buvo Wibree. Kadangi Nokia yra viena iš Bluetooth SIG steigėjų ir narių po ne ilgų diskusijų su kitomis narėmis, buvo pasiektas susitarimas, kad Wibree technologija ateityje bus ir toliau bus tobulinama mažinti energijos suvartojimą, ir taipogi artinti specifikacijas link klasikinio Bluetooth. Toliau technologija tapo žinoma ir žymima kaip Bluetooth Smart.

Pirmasis telefonas turėjęs Bluetooth Smart specifikacijas yra ne kas kitas, kaip Apple iPhone 4S, kas yra labai keista žinant jog technologiją kūrė Nokia kompanija. Sekdami Apple pavydžiu Bluetooth Smart technologiją pradėjo naudoti ir kitos didžiosios kompanijos.

Suderinamumas

Bluetooth Smart technologija nėra suderinama su ankstesnius Bluetooth protokolu. Visgi technologija leidžia implemetuoti prietaisams abi sistemas, arba pasirinkti vieną iš jų: senąją ar naująją. Bluetooth Smart naudoja tuos pačius 2.4 GHz radio dažnius kaip ir Klasikinė Bluetooth technologija. Todėl prietaisai turintys dvigubą rėžimą, gali dalintis viena radio ryšio antena.

Techninės detalės

lentele.jpg

Panaudojimas ir privalumai

• Visi prietaisai reikalaujantys ilgo veikimo (mėnesiai ar metai), veikia nuo paprastos, mažos baterijos

• mažas dydis ir maža kaina

• suderinamus su galybę prietaisų ir platus technologijos panaudojimas

Poveikis baterijai

Bluetooth Low Energy (BLE) buvo suprojektuotas prietaisams su mažomis enegijos sąnaudomis. Keletas lustų kūrėjų, įskaitant ir Texas Instruments, Bluegiga ir Nordic Semiconductor pristatė savo optimizuotas BLE mikroschemas. Periferiniai (pagalbiniai) ir centriniai (pagrindiniai) prietaisai turi skirtingus galios reikalavimus. Aislelabs kompanija atliko tyrimus iš išsiaiškino, kad periferiniai įrenginiai, , kurių energijos sąnaudos yra labai mažos, gali veikti net iki 1-2 metų su 1,000mAh beteriją. Tokių rezultatų galima pasiekti dėl didelio BLE duomenų perdavimo protokolo naudingumo. Tai yra jis perduoda tik mažus paketus, lyginant su Bluetooth Classic, kuris yra tinkamas garsui perduoti (palyginti dideli duomenys).

pav3.png

Bluetooth Low Energy skitingų firmų, skirtingų mikroschemų rinkinių energijos suvartojimo palyginimas, su skirtingomis konfigūracijomis.

Visiškai kitaip energiją vartoją centriniai (pagrindiniai) įrenginiai. Nuolatinis jų veikimas tą pačią 1,000 mAh bateriją gali iškrauti net per kelias valandas. Tai yra didelis kontrastas lyginant su periferiniais įrenginiais. Android ir iOS prietaisai turi labai skirtingą įtaką baterijai, tačiau su naujomis mikroschemomis ir pažangesne programine įranga, tiek Android, tiek iOS realiomis gyvenimo sąlygomis BLE technologija beveik neeikvoja baterijos. Prietaisai palaikantys BLE.

Taigi Bluetooth Smart technologijos pritaikymas ateityje tik didės, planuojama, kad 90 procentų telefonų iki 2018 metų, palaikančių Bluetooth, kartu turės ir naująją Bluetooth Smart.

OS palaikančios Bluetooth Smart technologiją

• iOS 5 ir vėlesnės

• Windows Phone 8.1

• Windows 8

• Android 4.3 ir vėlesnės

BlackBerry 10

• Linux 3.4 ir vėlesnės

• Unison OS 5.2

Literatūra

http://www.digikey.com/en/articles/techzone/2011/dec/bluetooth-goes-ultra-low-power

http://en.wikipedia.org/wiki/Bluetooth_low_energy#cite_note-34

http://www.bluetooth.com/Pages/Bluetooth-Smart.aspx