Locked History Actions

SONET

Synchronous Optical Networking

SONET

Sinchroninis Optinis Tinklas

Sinchroninis Optinis Tinklas - tai standartizuotas optinių ryšio linijų kadrų protokolas, naudojamas perduoti didelius informacijos kiekius tolimais atstumais. Jis buvo sukurtas Amerikos Nacionalinio Standartų Instituto (ANSI) viešajam JAV telefonų tinklui devintojo dešimtmečio viduryje.


Paaiškinimas

SONET apibrėžia optinius signalus ir sinchroninę kadrų struktūrą duomenų multipleksavimui. Šiame standarte naudojamas sinchroninio transportavimo signalo (STS) kardų formatas ir STS-1 51,84 Mbps bazinio lygio signalas. Standartas buvo sukurtas siekiant pakeisti plesiochroninės skaitmeninės hierarchijos sistemą, perduodant didelius telefonų skambučių kiekius ir duomenis per tą pačią optinę giją, išvengiant sinchronizacijos problemų. SONET turi signalų greičių hierarchiją. Keli žemesnio lygio signalai gali būti multipleksuojami, kad suformuotų aukštesnio lygio signalą. Pavyzdžiui, trys STS-1 signalai galėtų suformuoti STS-3 signalą.

SONET lygmenys

SONET realizuoajmas trimis tarpusavyje susijusiais lygmenimis: sekcijos, linijos ir kelio. Sekcijos Pagrindinis sekcijos lygio uždavinys yra formuoti SONET kadrus ir konvertuoti elektrinius signalus į optinius. Sekciją ribojanti įranga (angl. STE - Section Terminating Equipment) gali kurti, prieiti, modifikuoti ar nutraukti sekcijos antgalvį. Linijos Liniją ribojant įranga (angl. LTE - Line-Terminating equipment) kuria arba nutraukia vieną ar daugiau linijos signalo sekcijų. LTE atlieka SONET kardrų sinchronizaciją ir multipleksavimą. LTE pavyzdys gali būti ADM. Kelio Kelią ribojanti įranga (PTE - Path-Terminating Equipment) leidžia sąveikauti SONET ir ne SONET tinklams. Šiame lygyje duomenys yra supakuojami/išpakuojami į/iš SONET kadrus. Pavyzdžiui, STS PTE gali surinkti 25 1.544 Mbps DS1 signalus, uždėti antgalvį ir suformuoti STS-1 signalą.

Veikimo pavyzdys

sonet1.png

Šaltinio mazge kelio lygmuo suformuoja 28 DS1 signalus ir antgalvį, kad suformuotų sinchroninį STS-1 paketą ir jį perduotų linijos lygmeniui. Linijos lygmuo multipleksuoja kelio lygmems sukurtus paketus ir uždeda jiems antgalvius. Toks signalas toliau perduodamas sekcijos lygmeniui. Sekcijos lygmuo atlieka kadravimą, šifravimą ir uždeda sekcijos antgalvį, kad būtų suformuotas STS-n signalas. Galiausiai STS signalas yra paverčiamas į optinį signalą ir persiunčiamas optine skaidula į nutolusį mazgą. Kitame linijos gale vyksta atvirkštinis procesas: signalas verčiamas iš šviesos impulsų į elektrinius, kadrai iššifruojami, informacija demultipleksuojama ir pasiekia gavėją.

Kadrų struktūra

sonet2.png

Standartinis STS-1 kadras yra devynios eilutės po 90 baitų. Pirmieji trys kiekvienos eilutė baitai yra sekcijos ir linijos antgalviai. Sekcijos antgalvio baitai pažymėti žaliai, o linijos – geltonai. STS-1 atveju kiekvienas SENET kadras yra perduodamas per 125 mikrosekundes. Viename kadre, įskaitant ir antgalvius yra 810 baitų, taigi duomenų perdavimo greitis siekia 51,84 Mbps. Kombinuojant žemesnio lygio signalus gaunami aukštesnio lygio signalai su didesne apimtimi ir duomenų perdavimo greičiu. Lentelėje pateikiami SONET kadrų standartai.

sonet3.png

Čia stulpelis „linijos duomenys“ žymi visą optine skaidula perduodamą duomenų srautą, kurį sudaro naudingi baitai ir tarnybinė informacija (antgalvis).

Literatūra

http://www.cisco.com/en/US/tech/tk482/tk607/technologies_tech_note09186a0080094313.shtml http://networking.ringofsaturn.com/Protocols/sonet.php http://www.scribd.com/doc/50127474/39/Byte-interleaving